PETEK TEMİZLEME FİRMALARI

 

Tıkanıklığın oluştuğu alanda, sıcak su, boruların içinde sürekli hareket edemeyeceğinden dolayı, ısınma problemleri ile karşı karşıya kalabilmektesiniz. Isınma problemine ilişkin, Bursa Peteklerin veya tesisatın temizletilmesi de yeterli bir çözüm değildir. Bu hususta, yapılması gereken şey, sorunun asıl kaynağına inerek, Bursa Peteklerin neden ısınamadığını tespit etmek olacaktır. Örneğin, kalorifer Bursa Peteklerinin ters bağlanmış olmasından dolayı ısınma problemi oluşabilir, bunu da ancak profesyonel bir kişi çözebilir. Veyahut, evlerin büyüklüğü dikkate alınmadan kurulan tesisat ve kombi, evi yeteri derecede ısıtamayacağından, eviniz sürekli soğuk olmaktadır. Sıcak su, kombinizden çıkıp, tesisat içerisinden, radyatörlere ulaşana dek, oluşabilecek bütün olumsuzluklar düşünülerek, sorunun kaynağına inen ustalarımız en kaliteli hizmeti vermektedir. İşlemi tamamladıktan sonra da, size gerekli açıklamayı yapan ustalarımızın yanı sıra, evinize gelen başka firma ya da kişiler bu tür açıklamalarda bulunmuyorsa, Bursa Petek temizliği konusunda bir eksiklerinin olduğunu bilmenizi isteriz.

Bursa Petek Temizliğinin Faydası Nedir?

Yeni yapılan binalarda düzenlenen tesisatların, Bursa Petek iç yüzeyleri herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmadığından, havayla temas etmeleri halinde, malzemelerde oksitlenme oluşacaktır. Depolarda bekletilen Bursa Petekler, kombiler, havayla sürekli temas halinde oldukları için malzemelerde, oksitlenmeler oluşarak, Bursa Petekleriniz daha kurulmadan, çürümeye başlayacaktır. Çürümeye başlamış bir sistemde Bursa Petek temizliği yaptıktan sonra koruyucu malzemeler koymak doğru bir işlemdir. Isınmanın sorunsuz bir şekilde, uzun süreli olmasını istiyorsak koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski sistemlerle yapılan radyatörlerde, makinelerden çıkan yağlar, inceltilip, Bursa Peteklerin iç yüzeyine sürülmekteydi. Bu ince yağ tabakası, radyatörleri, çürümeye karşı engellemekteydi. Hatta çoğu zaman, Bursa Peteklerin suyu alındığında, çıkan siyah suyun nedeni de bu yağdır.

Bir ısınma sistemindeki, suyun akış hızı ve şiddeti oldukça önemlidir. Pompa devreye girdiği andan itibaren, akan sıcak suyun, borulardaki ve radyatörlerdeki önemi oldukça fazladır. Ancak suyun akış hızını negatif yönde etkileyen metal yüzeylerden kopan partikül ve başka faktörler, birleşerek, olumsuz yönde bir etki yapmaktadır. Tesisat sistemine karışan, katılaşmış cisimler, suyun ısı iletme oranını düşürür, bunun yanı sıra pompa verimi de düştüğünden dolayı yakıt tüketiminde fazla harcama oluşmasına neden olmaktadır.

Kalori hesabına göre işlem yapan bir radyatör, 700 kalori yerine 500 kaloriye kadar düşecek, bu da, kombinin daha fazla çalışıp, daha fazla yakıt tüketmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı tesisatta, katı madde oluşumunu engellemek için yeni kurulan bir sisteme kimyasal ürün koymak faydalı bir işlem olacaktır. Kullanılan kimyasalın en önemli özelliği, kalorifer tesisatında, bulunan pas veya katı maddelerin birbirine yapışıp, tıkanmaya neden olmasını engellemektedir. Gözle görülmeyen bu tesisatın içine, ilaç enjekte edildiğinde, filtre gibi mekanizmalara bile gerek kalmayacaktır. Kalorifer tesisatında Bursa Petek temizleme işlemini bitirdikten sonra, enjekte ettiğimiz koruyucu kimyasalda, hem temizleme hem de, koruma özelliği bulunmaktadır.

petek temizleme

Yüksek Faturanın Önüne Nasıl Geçilir

 • Diğer odalara nazaran, daha sıcak olan odaların radyatör vanalarını, termostatik vana ile değiştirin.
 • Bursa Peteklerin önünü, perde, kanepe, koltuk gibi eşyalarla kapatmayın, aksi takdirde, sıcak havanın odada dağılımını engellersiniz.
 • Aldığınız evin, cephesini iyi belirleyin, kuzey cepheler daha soğuk olmaktadır.
 • Kombiniz eğer balkonda bulunuyorsa, kombinizi, bir dolapla muhakkak kapatın.
 • Arıza çıkarmaya başlayan veya sürekli arızalanan kombilerinizi, az enerji harcayan yeni modellerle değiştirin.
 • Merkezi sistem ile ısınan bir eve sahipseniz, Bursa Petek vanalarını, termostatik vana ile kullanın.
 • İş yerleri hastaneler, oteller, fabrikalar gibi büyük ve geniş alanlarda ortam ısısının sürekli değişimi anlaşılmadığından dolayı bu gibi büyük alanlarda, kombiye mutlaka ısı termostatı takılmalıdır.
 • Kalorifer tesisatı döşenirken bir merkezden, her yere ayrı boruların gittiği şekilde ve ısının her alana eşit şekilde dağıtıldığı sistemler tercih edilmelidir.
 • Aldığınız veya kiraladığınız bir dairenin bulunduğu binada, ısı yalıtımı yapılıp yapılmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.
 • Radyatör, tesisat boruları, filtreler ve Bursa Petek temizliği işlemlerini 2 yılda bir periyodik olarak yaptırın.

Bizi Diğerlerinden Ayıran Nokta Nedir?

Bu sorunun cevabını buradan vermekten ziyade, verdiğimiz hizmetlerle, diğerlerinden farkımızı ortaya koymak istemekteyiz.Bursa Petek temizleme yapan firmalar tıkanıklık işlemlerinde firmamızı takip etmektedir. Şirketimiz; Bursa Petek, tesisat borusu veradyatör temizleme işlemlerini hava ve suyla işlem gerçekleştiren makinelerle çözmektedir. Diğer firmalar, bunun aksine, basit bir motor ile radyatör temizliği yaparak, sorunu çözdüklerini düşünmektedir.

Bu tür yapılan işlemlerin sağlıklı ve doğru olmadığını bilmenizi isteriz. Yıllarca edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, yaptığımız hatalı işlemlerin üstünü teker teker çizerek, doğruyu bulduk. Hatta bu konuda şöyle söylemek gerekirse; bir firmanın internet sitesinden yaptığı işlemler ile bizim yaptığımız işlemleri izleyin. Aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız. Diğer firmalar, birkaç farklı işlemden sonra, tesisatın içerisine gönderdikleri kimyasal ürünler ile siyah su çıkmasını sağlarlar. Ancak bu tıkanıklığın giderildiği anlamına gelmez.

Çünkü, tesisata gönderilen kimyasal maddenin 15 dakikada etkileşime geçmesi mümkün değildir. İçeriye atılan kimyasal ürün, en az 2 saat süreyle içeride kalmalıdır ki, tesisat içerisinde oluşan tıkanıklıkları çözsün. Üstelik bu Bursa Petek temizliği işleminin, soğuk suyla yapılması halinde, herhangi bir çözüm yine bulunmaz. Kimyasal ürünler, sıcak suyla etkileşime geçerek, tesisat içerisinde dolaştırılmalıdır.

Ancak bu işlemleri hiçbir şirket doğru ve düzgün bir şekilde yapmamaktadır. Bursa Petek temizleme yapan firmalar temizlik işlemini yaptıklarını söyleyip, sizi de bu duruma inandırdıktan sonra evinizi terkederler. Ancak biz, gerek radyatör temizleme olsun, gerek Bursa Petek temizleme olsun, hava ve suyu buluşturan makinemizle, titreşim yaratarak, Bursa Peteklerin dibinden suyu gönderip temizleme işlemi yapmaktayız. Akabinde, isteyen müşterilerimize, ücreti karşılığında, koruyucu kimyasallarla işleme devam edip etmeyeceğimizi belirleriz. Talep eden müşteri olduğu takdirde, temizleme ve koruma işlemini gören kimyasallarla yaptığımız temizliği 3 gün sonra sizlerde hissedecek, artık Bursa Petekler ısınmıyor gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Koruyucu Sıvı Neden Gereklidir

Uzun kullanım sonucu kirlenen tesisatların, temizlik işlemlerinden sonra tam olarak temizlendiği söylenemez. Bu nedenle Bursa Petek temizleme işlemlerinin ardından, tesisat içerisine hemen koruyucu maddelerin dökülmesi gerekmektedir. Evinizde Bursa Petek temizliği yapmak için çalışan ekipler, yaklaşık 2 saat süre içerisinde, sadece tesisat içerisinde kaba temizlik yapabilmektedir. Ancak bu işin ince temizliği de mevcuttur. Burada koruyucu sıvının önemi daha çok anlaşılmaktadır. Koruyucu sıvı tesisattan döküldükten sonra, akmayarak, tesisatın içinde kalmakta ve burayı korumaktadır. Özellikle kombilerde eşanjör dediğimiz mekanizma, en çok kireçlenen yerlerden birisidir. Bu temizleme sıvısı, asitli bir sıvı olduğu için, kombinin içerisine göndermek tehlikeli olup, sadece Bursa Petek veya radyatör temizliği esnasında kullanılabilir.

Çünkü kombinin içine gönderdiğiniz sıvı neticesinde, kombide bulunan conta, alüminyum parçalar zarar görebilmektedir. Bursa Petek temizleme yapan firmalar temizleme işlemi bittikten sonra genelde tesisat içerisine sıvı koymamaktadır. Ancak bu koruyucu sıvı ilave edildiği takdirde, kombi çalışmaya başladığı andan itibaren, suyla karışarak, Bursa Peteklerin ve kombinin içinde dolaşmaya başlar.

Bu koruyucu malzemenin kullanılmasından sonra tesisat ve tesisat içindeki malzemeler, ilk günkü durumuna gelmektedir. Koruyucu sıvı, tesisata zarar vermediğinden dolayı, tesisat içerisinde kaldığı süre neticesinde, herhangi bir zarara yol açmaz. Kombi çalıştığı andan itibaren sıvının sürekli hareket halinde olması ve sürekli sirkülasyon yapması neticesinde, sürtünme yoluyla, metal parçaları ilk günkü gibi temizleyen bu koruyucu sıvıyı kullanmanızı öneriyoruz. Tam anlamıyla bir radyatör temizleme veya Bursa Petek temizleme yaptırmak istiyorsanız mutlaka tesisatınızda, koruyucu sıvı enjekte edilmesi için, ekiplerle konuşmanızı öneriyoruz. Bu andan itibaren, radyatör ısınmıyor veya Bursa Petekler ısınmıyor gibi şikayetleriniz ortadan kalkacak ve iyi bir ısınma elde edeceksiniz.

petek temizleme“Bursa Petek Temizliği” 

Merkezi Sistem Bulunan Binalarda Temizlik

Günümüzde en çok rağbet gören ısınma sistemlerinden birisi merkezi ısıtma sistemidir. Ancak merkezi ısıtma sistemlerinde, dairelerin ödediği faturaların yüksek meblağlı olması ve bunun yanında ısınmayan bir eve sahip olmanız neticesinde, bir şeylerin yolunda gitmediğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle yöneticiyle görüştüğünüzde, size verilen cevap, tesisatın sadece kazan veya kombilerin bakımı üzerine anlaşmasının yapıldığı, evlerde bulunan tesisata bağlı Bursa Petek temizliği için herhangi bir işlem yapılmadığıdır. Ancak kazanlarda yapılan temizlik, evinizdeki tesisatı korumaya yetmeyecektir. Bunun yanı sıra, merkezi sisteme sahip otellerde, oda sayısı, Bursa Peteklerin fazlalığı dikkate alındığında, böyle bir işlemin çok ağır bir masrafa neden olacağı bir gerçektir. Tesisatta oluşan korozyona bağlı olarak, ne kadar ilaç kullanılacağı hesaplanıp, bu şekilde sisteme enjekte edilmelidir. Bu konuda, uzman kadromuzla, en ince ayrıntısına kadar, incelemeleri yapıp, eski performansını sergileyecek bir tesisat elde edilmesini sağlamaktayız.

Titiz bir çalışma ile, her köşeyi ayrı ayrı temizleyerek, sisteminizi 2 yıl boyunca koruma altına alıyoruz. Merkezi ısıtma sistemlerinde temizlik işlemleri, kişisel olarak yapılamaz. Bunun yanı sıra, 3 yıl kullanım süresi olan, ısıtma sistemlerinin muhakkak temizliği yaptırılmalıdır. Tesisat temizliği işlemleri yapıldıktan sonra, pompa çarkları, kazan, su taşıyıcı kolon boruları tamamen temizlenir. Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binalarda, kazanların temizliği yapılmadığı sürece, daire içerisindeki tesisatın temizliğinin yapılması, bir fayda sağlamamaktadır. Çünkü oluşacak kireç neticesinde, ısınma daha da gecikecek ve daha fazla yakıt yakmanıza ve daha fazla fatura ödemenize neden olacaktır.

Bursa Petek Temizliği İçin En Doğru İşlem

Bursa Petek temizliği düşünüldüğü kadar basit bir iş değildir. Kendi bilgilerimizle, veya edindiğimiz bir kimyasal madde ile temizlik yapmaya çalışmak oldukça hatalıdır. Bunun yanı sıra, elektrik tesisatçısı veya su tesisatçısı olup da, ısınma tesisatı konusunda hizmet verebileceğini düşünen kişilerle de irtibata geçmek yanlış olacaktır. Bu nedenle tıkanıklık açma işlemini, yıllardır yaptığımız araştırma ve sürekli kendi geliştirme gibi bir misyonla yapan şirketimizle irtibata geçmeniz en doğru işlem olacaktır.

Bize özel ve başka hiçbir firmaca yapılamayan temizleme işlemleri neticesinde, artık Bursa Petekler soğukradyatör ısınmıyor,Bursa Petekler ısınmıyor gibi şikayetlerle karşı karşıya kalmayacaksınız. Kullandığımız kimyasallardan, temizleme işlemlerini sağlayan makinelere kadar, tüm ekipmanımızı öncelikle, kendimiz test ediyor, sonrasında, hizmete sokuyoruz. Geliştirdiğimiz temizlik sistemi neticesinde, Bursa Peteklerinizi yerinden sökmeden temizliyoruz, bu nedenle teorik olarak değil, pratikte yaptığımız işlemlerle dairenizde bulunan ısınma sistemlerini temizliyoruz.

Kombi Bakımı Yaptırmak

Günümüzde ustalar, kombiye ait vidaları söküp, elektrik süpürgesiyle, içinde bir kaç dakika gezindikten sonra, temizlik işlemini yaptıklarını söylemektedir. Bu kişilerin kendisinin de yapabileceği bir işlemdir, fakat ne yazık ki hiçbir işe yaramamaktadır. İç kısımdaki parçalar temizlenmediği sürece, istediğiniz kadar uğraşın, yine de temizlik işlemi olmayacak ve kombiniz yine arıza verecektir. Bu kadar uğraşın hiçbir faydası olmadığı gibi, sadece kombi eşanjörünün temizletilmesi halinde başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bugüne dek karşılaştığınız ustaları izlediğinizde, anahtar kullanılacak yere tornavida, tornavida kullanılacak yere anahtar ile işlem yaptıklarını göreceksiniz.

Bugüne dek, yaptığı işlerin doğru bir işlem olmadığı düşünüldüğünde, kişileri ne kadar zarara uğrattıkları ortaya çıkacaktır. Kombilerde her elektronik aletler gibi belli bir ömre sahiptir. Nasıl ki bir araba uzun süreli kullanım neticesinde arıza veriyorsa, kombilerde belli bir süreden sonra arıza vermeye başlar. Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, arızalar da devam edecektir. Bu nedenle ömrü dolan kombileri değiştirmek yerinde bir işlem olacaktır. Kombinin bakımı yaptırıldıktan sonra, yine arıza vermesi halinde, Bursa Petek temizliği işlemi yaptırmanız gerektiğini düşünecek ve yine masraflarla karşılaşacaksınız.

Bursa Petek Temizliği Yaptırmak

Müşterilerimizin, her gelen ustaya kanmaması, yapılan yanlışların neler olduğunu bilmesi açısından, müşterilerimizi aydınlatmak adına yazdığımız bu yazıda, Bursa Petek temizliği işleminin nasıl yapılması gerektiğini söylemekteyiz. Tesisat borularını temizlemenin asıl amacı, bilindiği üzere, katı maddeler, kireç, pas veya tortuyu kimyasal ürünlerle dışarıya çıkartıp, tertemiz bir tesisata kavuşmaktır. Ancak günümüzde, hiç akla gelmeyecek yöntemlerle, temizlik işlemi yaptığını söyleyen kişiler tarafından, kişiler mağdur edilmektedir. Genelde, kirli suyu boşaltan yetkin olmayan kişiler, kimyasal sıvı adı altında bir sıvıyı borulardan enjekte ettikten sonra vanayı kapatarak işlemin bittiğini söylemektedirler. Ancak kimyasal döküldükten sonra, içerideki tortu veya kalıntıyı dışarıya çıkarmadan yapılan bu işlem neticesinde, borularda yine tıkanıklık olacağını bilmenizi isteriz.

Usta olduğunu iddia eden kişinin yaptığı bu işlem neticesinde, içeride kalan tortular, bir süre sonra yine borulara yapışacak ve tıkanıklığa neden olacaktır. Ayrıca kişinin döktüğü kimyasallar, sistemi de tahrip edeceğinden, kombi ve borularda arızalar ortaya çıkacaktır. Özetle, asitli sıvıyı içeriye enjekte ettikten sonra, vanayı kapatıp giden birisi, yanlış bir işlem yapmıştır demektir. Bursa Petek temizleme yapan firmalar arasında kararsız kalmanız halinde, bu hususlara dikkat etmenizi önermekteyiz. Öncelikle içeriye enjekte edilen, kimyasalın ne gibi sonuçlar doğuracağını, içerisinde ne gibi malzemeler olduğunu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Bursa Petekler soğuk veya radyatör ısınmıyor gibi şikayetleriniz varsa, öncelikle iyi bir araştırma yaparak, sektörde en iyi olan firmamızı tercih etmeniz yararınıza olmaktadır.

Bursa Petekleri Ne Zaman Temizletmeliyiz

Evinizde, iş yerinizde bulunan Bursa Peteklerin, artık eskisi gibi performans göstermediğini, ısınma problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunun altında yatan tek neden, tesisat veya Bursa Petek borularındaki tıkanmalardır. Periyodik olarak bakım yaptırmayan müşterilerin, tıkanıklık yaşamaları bir süre sonra muhakkak gerçekleşecek olup, temizleme işlemini, yapan kişiler böyle bir sorunla karşılaşmamaktadır. Bursa Petek temizliği işlemini ne zaman yapılmalıdır diye soran müşterilerimize cevabımız şu şekilde olmaktadır.

Evinizdeki Bursa Petekler soğuk ise, kombiyi en yüksek dereceye getirdiğiniz halde Bursa Petekler ısınmıyor ve ev soğuksa, en uzaktaki Bursa Petek soğuk ise, kombi sürekli arıza yapıyorsa, tesisat temizliği son 2 yıl içerisinde yapılmamışsa, kalorifer Bursa Peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamışsa en kısa sürede temizletme işlemini yaptırmalıyız. Bunun yanı sıra, kalorifer tesisatlarına takılan filtrelerin ise, en az ayda bir kere temizlenmesi gerekmektedir. Şirketimizde çalışan ustalar oldukça deneyimli olmakla, sadece Bursa Peteklerinizi değil, yanlış bağlantıları, tesisat hatalarını da kontrol ederek, tıkanıklık işleminin yinelememesi için çalışmaktadır. Aynı şekilde, radyatör ısınmıyor ise, radyatör temizliği yapan elemanlarımız bu tür sıkıntıları da makinelerle çözerek, zamanında müdahale ile, ileride daha büyük sorunlar yaşamanızın önüne geçmektedir.

 

Bursa Petekler Isınmadığı Takdirde Yapılması Gerekenler

Eviniz artık ısınmıyor ve Bursa Petekler soğuk ise, öncelikle yapılması gereken şey, temizlik hizmetlerinden faydalanmanız olacaktır. Zaman içerisinde azalan ısı neticesinde, Bursa Peteklerin alt tarafında kireçlenmeler oluşmaktadır.

Bu katı maddeler neticesinde, suyun akışı engellenmekte, suyun devridaim yapması engellenmektedir. Suyun hızında oluşan yavaşlama neticesinde, Bursa Petekleriniz yeteri kadar ısınmayarak, evinizin soğuk  Suyun hızındaki bu yavaşlama peteğin yeteri kadar ısınmamasına neden olmakla, Bursa Petek temizliği işlemi neticesinde, boru ve Bursa Peteklerdeki kireci yok etmeniz mümkün olacaktır. Günümüzde tesisat sektöründü, bakım ve tamirat yaptığını söyleyen bazı firma veya kişiler, ucuz fiyatlarla temizlik yaptığını söylemektedirler. Ancak sadece kombi suyunu değiştirerek para kazanan bu şahıslara itibar etmemek gerekmektedir.

Bursa Petek temizliği farklı bir şeydir Bursa Peteklerin suyunun değiştirilmesi ise apayrı bir işlemdir. Bu iki işlem için yapılan işçilik, ve kullanılan malzemeler arasında fark mevcuttur. Yapılan işlerin garantili olması ve TSE onaylı kimyasal ürünler kullanılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, aksi takdirde, suyu boşaltıp temizlik yaptığını söyleyen kişilere paranızı kaptırabilir, maddi olarak zarara uğrayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Bursa Petekler soğuk ve radyatör ısınmıyor ise, hava ve su karışımı makineler ile temizlik yaptırmanızı önermekteyiz. Çünkü bu işlem, temizlik işlemleri içerisinde yapılacak en doğru işlemdir. Kullandığımız ilaçlar, diğer ilaçlara göre oldukça farklı, işçiliğimiz ise diğerlerine göre daha kalitelidir.

Bursa Peteklerinizde Hava Olup Olmadığını Nasıl Tespit Edersiniz

Bursa Peteklerde hava olup olmadığını anlamak için, radyatörün üst kısmına elinizi getirmeniz veya alt kısımda elinizi gezdirmeniz neticesinde, ısı farklılıkları hissetmeniz halinde, Bursa Peteklerinizde hava olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Bursa Peteklerden hava almak için ise yapılması gereken şey bir purjör anahtarı veya tornavida ile destek alınması gereğidir.

Purjör anahtarı veya tornavida ile purjör tapasını saat yönünün aksine çevirerek, Bursa Petekte bulunan havayı dışarı atabilirsiniz ancak bu işlemi yaparken yavaş yavaş yapmalısınız, aksi takdirde, Bursa Peteklerden gelen suya müdahale etme şansınız ortadan kalkabilir. Su geldikten sonra, purjör tıpasını bu sefer saat yönünde çevirerek, kapattıktan sonra Bursa Petekleri tekrar kontrol etmelisiniz. Zira yine, Bursa Peteklerinizin farklı yerlerinde ısı değişiklikleri tespit ettiyseniz, Bursa Petek temizliği işlemini yaptırmanız gerekecektir.

Bursa Petek Temizliğinin Ne Gibi Faydaları Var

Bursa Petek temizliği yaptırıldıktan sonra size elbet ki bazı faydaları olacaktır. Bu faydaları sıralamak gerekirse,

 • Kombi ve Bursa Peteklerinizin daha iyi ısınmasını sağlayacak,
 • Bursa Peteklerde ve tesisatta oluşan tıkanmaları önleyecek,
 • Uzun yıllar kullanılan tesisatta devri daim yapan sudaki kireç ve pisliklerin dışarıya atılarak, daha iyi bir ısınma oluşmasını sağlayacak,
 • Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza çıkaran kombilerin bakım masraflarını azaltacak
 • Isınmak için ödediğiniz fiyatlar daha da azalacak.

Tesisat temizliği işlemini yaptığınız takdirde, zaman içerisinde, gayet olumlu sonuçlar alacağınızı söylemek istiyoruz, bunun yanı sıra, tesisat temizliği yaptırdığınız halde, yine ısınma söz konusu olmuyorsa, bunun da bazı nedenleri bulunmaktadır. Kullanım süresi dolan eski kombinizi çıkarıp, yerine yenisini takan bir tesisatçı, boruları dikkatsiz ve özensiz bir şekilde takarak, yanlış bağlantı yapılmasına sebep olmuştur, Bu nedenle, Bursa Peteklerin alt kısımları yine sıcak, üst tarafları yine soğuk olmaya devam edecektir.

Bunun yanı sıra, tesisatın kurulması sırasında, yapılan kaynaklardan dolayı borularda daralmalar söz konusu olabilmektedir, bu nedenle Bursa Peteklerinizde ısınmalar yine olmayacaktır.Başka bir sorun ise, tesisat borularının küçük çapta çekilmiş olmasıdır, genel itibariyle bu durum, daha çok büyük dairelerde ve Bursa Petek sayısının fazla olduğu yerlerde rastlanan bir sorundur.

Kombiye en uzak olan peteğe yeteri kadar su gitmemesi neticesinde, yeteri sıcaklık oluşmadığından, ısınma seviyesi de düşmektedir. Suyun yeterince hızlı akmaması neticesinde, radyatörde sıcaklık azalmaktadır. Kalorifer Bursa Petekleri içerisinde, sürekli bir hava sirkülasyonu mevcuttur, ısınan hava, peteğin altından üstüne doğru gitmektedir. Tıkalı Bursa Peteklerin, temizletme işlemlerine rağmen ısınmaması bu gibi nedenlerle açıklanabilir.

Bunun yanı sıra, Bursa Peteklerin üst tarafından bağlanan musluklardaki sıcak su, alt taraflara gelinceye dek soğumaya yüz tutar, bu nedenle Bursa Peteklerin alt tarafı genelde daha soğuk olur, üst taraftan giriş yapıldığı için de, Bursa Peteklerin üst kısmı her zaman daha sıcak olmaktadır. Bazı dairelerde karşılaştığımız sorun da, radyatörlerin çapraz şekilde bağlanmasıdır. Bu bağlama yöntemi doğru bir yöntem değildir. Yapılacak en doğru bağlantı, alt taraftan sıcak su girişinin yapıldığı ve alt taraftan çıkış bağlantısının yapıldığı bağlantı şeklidir. Bu bağlantıyla Bursa Peteklerinizin her yerinde aynı oranda, kusursuz bir ısınma oluştuğunu fark edeceksiniz.

Bursa Petekleri Temizliğinin Yakıt Tasarrufuna Katkıları

Günümüzde, bilboardlarda, duvarlarda veya el ilanlarında, sürekli gördüğünüz bir yazı mevcuttur. Firmalar, bu tür ilanlarla, radyatör temizliği yaptırarak, yakıttan büyük tasarruflar elde edin yazmaktadır. Ancak bu tür ilanlar oldukça aldatıcı ve yanıltıcıdır. Bursa Petek temizliği sonrasında doğal gaz faturalarınızda düşüş yaşayacağınız bir gerçektir ancak, ilanlarda belirtildiği gibi çok büyük rakamlarda bir değişiklik yaşanmayacağını belirtmek gerekmektedir.

%20-30 gibi oranlar oldukça büyük rakamlar olup, bu şekilde bir tasarruf oranı imkansızdır. Bu tür ilanlara itibar etmemek gerekir, çünkü bu tür ilanları veren kişiler genelde işi bilmeyip, kendilerince tahmini bir veri ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra, her sene iklimlerde var olan değişiklikler neticesinde, bu sene fazla yaktığınız kombiyi, önümüzdeki sene daha az yakarak, faturalarınızın daha az gelmesiyle karşılaşabilirsiniz.

Ancak temizlik işlemleri sonrasında, faturalarım oldukça düştü demek imkansızdır. Evinizde, her gün kombinin ayarını değiştirdiğiniz gibi bir gerçek ortadayken, ve günlük olarak dahi değişen hava durumları neticesinde, faturanızın değişken bir tutarı olması söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra yan komşunuza daha az doğal gaz faturası gelip, size daha yüklü bir fatura gelmesinin altında yatan neden de temizlik işlemleri değildir.

Radyatör temizleme işlemini yine yaptırmanız doğrudur ancak, evinizin cephesi kuzeyse ve komşunuzun dairesi güneye bakan bir noktadaysa, komşunuzun evinin daha iyi ısınacağı bir gerçektir. Bursa Petek temizliği sonrası, evinizdeki Bursa Peteklerin ısınma oranı muhakkak suretle artacaktır ancak açıklamak gerekirse, ısınma şu şekilde olacaktır. Daha önce 50 derecede yaktığınız kombiden dolayı hissedilen sıcaklık 20 dereceyken, temizlik işlemi sonrası 50 derecede yaktığınız kombiden dolayı, hissedeceğiniz sıcaklık 25 derece olacaktır. Ancak bu hususta, evin büyüklüğü, evin cephesi gibi detayların oluşması halinde farklılık görülebilmektedir.  Tabi bu söylediğim rakamlar dairelerin kalorifer tesisatlarına göre farklılıklarda gösterebilir.

Kombinizin arızalanmasını istemiyorsanız, az enerjiyle, daha tasarruflu ve güvenli bir ısınma istiyorsanız, ısınma tesisatında, düzenli ve periyodik bakım yaptırmak şarttır. Ancak ısınma tesisatının sadece kombiden ibaret olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Her yıl kombi bakımı yaptırdığınız gibi, borularınızın ve radyatörlerin bakımlarını da, işinde profesyonel olan, uzman kişilere yaptırmanız gerekmektedir. Bu tıkanmaların önemsenmemesi halinde ise, kireç, tortu ve kalıntı miktarı her geçen zaman diliminde artacak ve ısınma problemleriyle sizleri baş başa bırakacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı, her 2 yılda bir temizlik işlemlerinin yapılması şarttır.